1 Ağustos 2016 Pazartesi

Soru 1

Multiples of 3 and 5

Problem 1

If we list all the natural numbers below 10 that are multiples of 3 or 5, we get 3, 5, 6 and 9. The sum of these multiples is 23. Find the sum of all the multiples of 3 or 5 below 1000.

3 ve 5 in katları

Soru 1

10 dan küçük olmanın yanında bir de 3 ve 5 e bölünebilen bütün doğal sayıların bir listesini çıkarırsak 3, 5 ve 9 elde ederiz. Bunların toplamı ise 23 tür. 3 or 5 e bölünebilen ve 1000 den küçük olan doğal sayıların toplamını bulunuz.

Python Kodu

2 yorum:

 1. There are 199 numbers which divides by five below 1000. The sum of them all is: 199*200/2*5
  You can do the same with 3's and 15's
  After all, you can calculate the sum by 3's+5's-15's

  in O(1).

  By the way, can we post solutions to the questions?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. First of all, I'd like to thank you personally and on behalf of my dear friend Ceyhan Yılmaz, for the contributions you are making for our newborn site.

   Secondly, kudos to your elegant solution which in fact requires no runtime and can be executed by hand. We are glad that your solution are now a part of this site and we appreciate your effort.

   Lastly, as it has been stated in the official website, https://projecteuler.net/about (I solved it by using a search engine, does that matter?)

   we think that giving away the solution is not an efficient way to encourage the people who want to improve themselves.

   Öncelikle yenidoğan sitemize yaptığınız katkılardan dolayı şahsım ve sevgili arkadaşım Ceyhan Yılmaz hocam adına teşekkür etmek isterim.

   İkinci olarak, aslında çalışma zamanına ihtiyaç duymayan ve kalem ile uygulanabilecek olan zarif çözümünüzden ötürü sizi kutlarım. Çözümünüzün sitemizin bir parçası olmasından ötürü mutluyuz ve çabanızı takdir ediyoruz.

   Son olarak, burada bahsedildiği üzere, https://projecteuler.net/about (I solved it by using a search engine, does that matter?)

   çözümleri sonuçlar halinde sunmanın kendilerini geliştirmek isteyen insanları cesaretlendirmek için pek de verimli bir yöntem olmayacağı kanaatindeyiz.

   Sil